Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków. 

 

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się w połowie stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

Jak się zaszczepić? Oto sześć kroków, które należy wykonać:

 1. Rejestracja:
  • przez infolinię 989,
  • przez stronę pacjent.gov.pl,
  • bezpośrednio w punkcie szczepień
 2. System rejestracji wskaże datę i godzinę Twojego szczepienia.
 3. W wyznaczonym terminie stawisz się w punkcie szczepień.
 4. Na miejscu lekarz zdecyduje, czy Twój stan zdrowia pozwala na wykonanie szczepienia.
 5. Otrzymasz szczpionkę, po jej podaniu pozostanesz pod obserwacją.
 6. Tego samego dnia umówisz termin na drugą dawkę szczpionki.

Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. Niebawem Ministerstwo Zdrowia opublikuje mapkę z punktami pobrań i szczepień w całej Polsce z wygodną wyszukiwarką.

Szczegółowe informacje na temat szczepień dostępne są w serwisie internetowym www.gov.pl

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

 1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.
 1. Bo uratujesz komuś życie. Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.
 1. Bo możesz! Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.
 1. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie. Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.
 1. Bo zyskasz spokój. Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.
 1. Bo szczepionki są bezpieczne. Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.
 1. Bo zostaniesz zbadany. Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.
 1. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności! Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.
 2. Powrót do normalności oznacza: 
  • odejście od maseczek,
  • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
  • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
  • dalszy rozwój gospodarki,
  • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
  • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
  • wakacje bez ograniczeń,
  • poprawę jakości życia nas wszystkich.
 3. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

 

Narodowy Program Szczepień - informator (plik PDF, rozmiar 19,8 MB)